Przychodnia
Lublin, ul. Onyksowa 12
zobacz wiecej
  Szpital z Przychodnią
Lublin, ul. Tetmajera 21
zobacz wiecej
     English version english version

Odwiedź nasze strony
2016-02-08

Wybielanie zębów na szynach w Żagiel Med

Doskonale wiemy, skąd biorą się przebarwienia. Istnieje wiele metod na ich wybielenie. Jedną z nich jest ...


2016-01-28

Badanie do prawa jazdy

Warunkiem przystąpienia do kursu na prawo jazdy jest posiadanie ważnego badania lekarskiego...


2016-01-11

Rezonans magnetyczny kończyn dolnych i górnych

Żagiel Med jako pierwszy w Polsce posiada aparat MR przeznaczony wyłącznie do badania układu kostno-mięśniowego w tym stawów...

Zobacz wszystkie aktualności
znajdujesz się:  Zakres usług Diagnostyka

Diagnostyka

W naszej przychodni wykonujemy badania - podstawowe i specjalistyczne.
Zobacz szczegółową ofertę.

Jeżeli chcesz wykonać badania nie musisz mieć skierowania od lekarza !

Do wykonania większości badań wystarczy jedna próbka krwi pobierana przez nasz wykwalifikowany personel. Pobrany materiał niemal natychmiast trafia do laboratorium, gdzie poddawany jest profesjonalnej analizie. Wyniki dostępne są zazwyczaj już następnego dnia. Wyniki można odebrać w przychodni lub pobrać przez Internet. Nasz personel został przeszkolony w zakresie pobierania krwi od małych dzieci.

Jeżeli jesteś naszym podopiecznym i złożyłeś u nas deklarację wyboru lekarza rodzinnego, nasze pielęgniarki środowiskowe, w szczególnych wypadkach, mogą pobrać próbki do badań diagnostycznych bez konieczności wychodzenia Pacjenta z domu.

Przygotowanie pacjenta do badania

Krew

W celu zapewnienia poprawnej interpretacji wyników, zaleca się pobieranie krwi do badań rutynowych w godzinach rannych, na czczo (w miarę możliwości pacjent nie powinien przyjmować posiłku od godz. 18.00 dnia poprzedniego).

Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania.
W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, z wyjątkiem zlecenia  oznaczenia poziomu glukozy.

Pacjent przed pobraniem krwi powinien w miarę możliwości odpocząć w pozycji siedzącej.
Aby uzyskać szczegółowe informacje odnośnie przygotowania pacjenta do badań należy skontaktować się z Laboratorium.

Mocz

Przed planowanym badaniem moczu zaleca się unikania znacznych wysiłków fizycznych.
Przynajmniej dzień przed planowanym oddaniem moczu do badania zaleca się powstrzymanie od stosunków płciowych.

W okresie okołomenstruacyjnym i w czasie menstruacji  badanie moczu nie powinno być wykonywane.
Pacjent powinien zaopatrzyć się w jednorazowe, plastikowe naczynie przeznaczone do pobrania moczu (dostępne w aptekach).

Do badań mikrobiologicznych pojemnik musi być jałowy (plastikowy kubeczek lub uromedium – dostępne w aptekach).

Oddanie moczu musi być poprzedzone dokładnym umyciem narządów sąsiadujących z ujściem cewki moczowej.
W przypadku, kiedy pacjent nie jest w stanie oddać moczu do naczynia (np. niemowlę, pacjent obłożnie chory) mocz należy pobrać do specjalnego plastikowego woreczka, założonego zgodnie z instrukcją producenta . Woreczki dostępne są w aptekach.

Zalecane jest dostarczenie do badania pierwszej porannej porcji moczu pobranej ze środkowego strumienia.
Pobranie moczu ze środkowego strumienia:

Pierwszą porcję moczu wydalić do toalety, a następnie, bez przerywania mikcji, ok. 50 - 100 ml moczu oddać do wcześniej przygotowanego naczynia, końcową porcję moczu oddać do toalety. Pojemnik z pobraną próbką należy jak najszybciej zamknąć.

Pierwsza poranna próbka moczu
Jest uważana za standardową próbkę do badania ogólnego moczu. Mocz przed pobraniem podlega kilkugodzinnej (zazwyczaj 8 - godzinnej) nocnej inkubacji w pęcherzu moczowym.

Druga poranna próbka moczu
Oddana 2 - 4 godziny po pierwszej. Wygodniejsza do badań w trybie pilnym, ale jej skład zależy od przyjętych płynów i aktywności fizycznej przed pobraniem.

Przypadkowa próbka moczu
Oddana o dowolnej porze dnia w dowolnej objętości, bez przygotowania chorego. Jest wykorzystywana do badań ze wskazań doraźnych.

Postępowanie z próbką po pobraniu
Pobrany mocz należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. Jeżeli próbka musi być przechowywana, to najlepiej w temperaturze lodówki.

Dobowa zbiórka moczu
Mocz należy zbierać do suchego, czystego, wystarczająco dużego naczynia (ok. 2 - 2,5 l). Zbiórkę należy rozpocząć w godz. rannych (np. 7.00) i zakończyć dnia następnego o tej samej porze:
  • pierwszą poranną porcję moczu odrzucić (oddać do toalety)
  • wszystkie następne porcje moczu zbierać do przygotowanego naczynia łącznie z porcją poranną z dnia następnego
  • przez cały czas zbiórki pojemnik z moczem przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu
  • po zakończeniu zbiórki całość zebranego moczu zmierzyć i zapisać objętość (w mililitrach), mocz wymieszać, porcję 30 - 50 ml odlać do pojemnika do badania moczu i dostarczyć do laboratorium

Jeżeli z jakiejś przyczyny choćby jedna porcja moczu, oddana w czasie dokonywanej zbiórki, nie została przeniesiona do pojemnika przeznaczonego do zbierania moczu, badanie nie będzie dokładne. W takim przypadku należy ponownie przeprowadzić zbiórkę w moczu w innym dniu.

Kał

Niewielką ilość (porcja wielkości orzecha laskowego) materiału pobieramy do specjalnego pojemniczka zaopatrzonego w łopatkę. Ważne aby materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku  badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmowych, jaj  pasożytów, badań mikrobiologicznych. Próbkę do czasu dostarczenia do laboratorium należy przechowywać w chłodnym miejscu.

Dokument opracowany przez Diagnostyka Sp. z o.o.
Sieć Laboratoriów Medycznych z siedzibą w Krakowie.

do góry

Zobacz jak do nas trafić ...Pobierz badania on-linePierwszy prywatny szpital w Lublinie ŻAGIEL MED
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej, lub wyłącz ten komunukat.